دکترین سیاستگذاری در رمزارزها

⚡️ دکترین سیاستگذاری در رمزارزها

🔰 روشن است که در مالی بین‌الملل باید از روش‌های مختلف پرداخت استفاده کنیم تا کارایی بیشتر شود و کمتر از شرایط تحریم در این حوزه آسیب ببینیم. حال ما به بررسی سیاست‌گذارانه یکی از ابزارهای نوین جهانی که با عنوان رمزارزها شناخته شده اند، می‌پردازیم. پیش از بیان سیاست‌های اقتصادی و مالی این پدیده نوظهور، باید بدانیم که اولین و محبوب ترین رمزارز در حال حاضر، رمزارز بیت کوین می‌باشد که ما آن را به عنوان نمونه پژوهشی در این نوشتار برگزیدیم. در ذیل به بیان پیشنهادهای سیاستی برای استفاده از رمزارز بیت‌کوین می‌پردازیم. به عبارتی لازم است به در راهبرد سیاستگذاری رمزارزها به موارد زیر توجه شود:

🔷 کوتاه مدت بودن : زوایا و ابعاد بیت کوین به طور کامل شناسایی نشده و همچنین مشخص نیست که چه کسانی هدایت‌کننده آن هستند، پس به دلیل عدم وجود اطمینان به امنیت آن، نباید حسابی بلند مدت روی آن باز کرد.
🔸 معاملات خرد : بازار بیت کوین چندان بزرگ و عمیق نیست که بتوان معاملاتی در حد صادرات و واردات کالاهای اساسی یک کشور را با آن انجام داد. در نتیجه به دلیل وجود ریسک بالا برای معاملات کلان و آشکار شدن آن در زنجیره بلاکچین، باید استفاده از بیت کوین را در معاملات خرد هدایت کرد.
🔷 از طریق مجاری غیررسمی : منظور ما در اینجا عدم استفاده از مجاری دولتی نیست؛ بلکه دستگاه‌های دولتی هم می‌توانند از این ابزار استفاده کنند. ولی باید توجه شود که به دلیل اهمیت پنهان ماندن مبدا و مقصد تراکنش‌ها، لازم است مبادلات از طریق مجاری غیررسمی انجام شود و ما در لایه سیاستگذاری نیازمند نوعی خبرگی در غیررسمی سازی هستیم.
🔸 عدم به کارگیری در حوزه های پر اهمیت یا راهبردی : به دلیل وجود ریسک در معاملات بیت کوینی، نمی‌توان در حوزه‌های پراهمیت مانند خرید و فروش نفت یا کالاهای اساسی کشور از این ابزار استفاده کرد. چرا که این حوزه‌های راهبردی خود دارای ریسک بالایی می‌باشند و ما نباید آنها را با مخاطرات بیشتری مواجه کنیم
🔷 توجه به تجارب کسب‌وکارهای داخلی مبتنی بر بیت کوین : برخی از کسب‌وکارها در کشور فعالیت خود را با بیت کوین آغاز کرده و پرداخت های خود را با بیت کوین منطبق کردند. این افراد و کسب‌وکارهایشان تجارب قابل توجهی نسبت به این موضوع دارند که مطلوب سیاستگذاری بهره‌مندی از تجارب عینی است.
🔸 توجه به پژوهش‌های فقهی : مطالعات فقهی در این حوزه نوپدید آغاز شده و ثمرات قابل ملاحظه‌ای داشته است که لازم است نهاد سیاستگذار جهت قوام خطمشی‌های تعیینی خود پایبند به ضوابط شرعی عمل کند.

✒️ [ همایش ملی چالش‌ها و راهکارهای مالی تجارت بین‌الملل با رویکرد حمایت از تولید ملی ]

🆔@isu_fitconf_ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *